Plagijavimas

Plagiatas – pasisavinimas svetimo kūrinio (mokslo, meno, literatūros) arba kūrybinės minties, idėjos; svetimo kūrinio išleidimas savo vardu (Tarptautinių žodžių žodynas, 2002).
Dažniausiai užduodami klausimai:
Ar būsiu baudžiamas, jei nusirašiau netyčia?
Taip. Net, jei tai padarėte nesąmoningai dėl teisinio neišmanymo, kultūros, kūrybiškumo ar laiko stokos, informacinių gebėjimų trūkumo.
Ar parašyto darbo atsisiuntimas ar pirkimas iš interneto portalo yra plagiatas?
Taip. Tai vienas iš labiausiai paplitusių sąmoningo piktybinio plagijavimo pavyzdžių.
Ar išvengsiu problemų, jei visus darbe naudotus šaltinius išvardinsiu tik literatūros sąraše darbo pabaigoje?
Ne. Jūs privalote integruoti naudojamus šaltinius į savo darbą. Nuorodą turite pateikti tekste – ne tik darbo pabaigoje.
Jei aš galiu perpasakoti svetimas mintis savais žodžiais, tai kam apkrauti tekstą bereikalingais vardais ir skaičiais?
Deja, informacijos perfrazavimas nepateikiant nuorodų į informacijos šaltinius – taip pat plagiatas.
Jei rašydamas referatą naudosiu tik kitų autorių darbų ištraukas, o literatūros šaltinius nurodysiu sąraše darbo pabaigoje, ar tai bus plagiatas?
Toks darbas bus vadinamas kompiliatu. Kitų autorių darbų atpasakojimas, jų citavimas referate gali sudaryti iki 1/2–2/3 viso teksto apimties.
Ar yra programų nustatančių plagiatą? Kaip jos veikia?
Tokios programos (pvz., Turnitin, WCopyfind 2.6, AntiCutAndPaste, AntiPlagiarist ir kt.) naudojamos daugelyje užsienio aukštųjų mokyklų.  Lietuvoje 2008 m. vasario mėnesį Vilniaus universitete buvo pradėta naudoti Elektroninio plagiato atpažinimo sistema (EPAS). Šios programos parodo nesavarankiškai atlikto darbo procentą.
Kaip darbe išvengti plagiato?
Teisingas citavimas, nuorodos ir tikslus literatūros sąrašas, kuriame atsispindi visi tekste naudoti informacijos šaltiniai, padės išvengti plagijavimo.
Ar už plagiatą baudžiama?
Taip. Baudžiamojo kodekso 191 str: „Tas, kas savo vardu išleido arba viešai paskelbė svetimą literatūros, mokslo, meno ar kitokį kūrinį arba jo dalį, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų“.
Kas yra duomenų falsifikavimas?
Tai vienas iš akademinio nesąžiningumo pavyzdžių. Falsifikavimas – tai manipuliavimas tyrimo medžiaga, įranga ar procesais, duomenimis, rezultatais.
Kur galėčiau plačiau paskaityti apie plagijavimą?
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!